Strašák jménem jojo efekt

07.02.2024

Jak vyzrát na jojo efekt?

Obávaný, nechtěný, nezdravý či nehezký. I toto jsou oprávněné přívlastky notoricky známého jojo efektu. Zažil ho snad každý, kdo se pokusil absolvovat "zázračnou" dietu s rychlým úbytkem kil. Zpravidla chceme zhubnout co nejrychleji s garancí co největšího váhového úbytku. Třeba i tušíme, že to tak není úplně v pořádku, ale co už. Zhubneme a pak se uvidí. Jenže po drastické dietě se vrátíme k původnímu režimu a ejhle – ručička na váze ukazuje o tři kila více než před dietou. Jak je to možné a co teď s tím?

Tzv. jojo efekt vzniká ve chvíli, kdy dojde k rychlé redukci kil a poté se uchýlíme zpět ke zpravidla ne úplně zdravé stravě. Vrátí se nám původní kila a k tomu ještě pár navíc. Jde čistě o evolučně zakotvený mechanismus, kdy se tělo resp. organismus brání před dalším případným hladověním. Při výrazném kalorickém deficitu totiž dochází ke změně metabolismu i produkci hormonů, které se ozvou právě ve chvíli, kdy hladovění ukončíme. Jenže po nějaké době dietování tělo zpomalí všechny procesy, aby uchovalo energii, a proto pak spalujeme jen minimum kalorií při "hladovém" apetitu. Nemluvě o tom, že při drastickém hladovění ztrácíme především vodu a svaly a kila se nás stále drží.

Problémem ale často také je, že k jojo efektu dochází i ve chvíli, kdy se pokoušíme zavést zdravější a hodnotnější jídelníček. Tělo se prostě snaží uložit si ztracená kila rychle zpět. Jak tedy z onoho začarovaného kruhu ven?

Hubnutí tuků trvá déle než hubnutí svalů, i proto bychom měli být při hubnutí více než trpěliví. Nechtějme zázraky na počkání. Hubněme pomalu, ale za to trvale. Zpravidla se uvádí, že pokud chceme hubnout zdravě, měli bychom přijít o 2-3 kg váhy měsíčně. Změňme proto náš krátkodobý cíl na dlouhodobý.

Že je důležitá změna samotného jídelníčku, to víme jistě všichni, důležité je však nastavit si, aby pro nás byl náš budoucí jídelníček zdravý, chutný, ale i přijatelný. Čím více si budeme odříkat a čím méně nám bude chutnat, tím menších úspěchů v hubnutí dosáhneme. Jídelníček musí být pestrý a vyvážený. Pokud jsme zdraví, není důvod dietovat, bohatě si vystačíme s pestrým a výživově hodnotným talířem ve správně nastaveném množství.

Pokud se bavíme o trvalé změně a zdravém životním stylu, nesmíme zapomenout na jeho trvalou součást a tou jsou regenerace (spánek) a duševní pohoda. Pokud se budeme stresovat každou kalorií navíc, pokud nebudeme svému tělu věnovat dostatek odpočinku, nemůžeme očekávat valné úspěchy. Konec konců i samotný stres tvoří hormony, které nejsou pro hubnutí úplně ideální. Ztotožněme se s novou životní cestou a hlavně si ji užívejme!

Vytvořte si webové stránky zdarma!